Colectia de superstaruri in varsta din Madrid nu a avut nicio sansa.

Detinand un avantaj de un gol datorita capului tarziu al lui Yossi Benayoun, Liverpool s-a apucat de adversari inca din primul fluier la Anfield.

Kuyt si Torres l-au presat pe Pepe intr-o greseala care a dus la primul Liverpool, cu primul care a facut o patrundere pentru ca acesta din urma sa mearga acasa si, in cele din urma, sa ajunga mingea dincolo de compatriotul Casillas.

Discutabilul handbal al lui Gabriel Heinze i-a permis lui Gerrard sa dubleze avantajul lui Liverpool de la fata locului inainte de pauza, iar capitanul a adaugat un al treilea dupa pauza, cand a intalnit centrul lui Babel cu o jumatate de volei controlata.

Cand centrarea joasa a lui Javier Mascherano din dreapta i-a permis lui Andrea Dossena, dintre toti oamenii, sa alunece acasa un al patrulea chiar inainte de fluierul final, fanii Liverpool au fost iertati pentru ca au crezut ca totul a fost un vis.

Kevin McCarra a scris in The Guardian : „Fabio Cannavaro, care a condus Italia la Cupa Mondiala si a fost jucatorul mondial al anului in 2006, a trebuit sa fie dat jos pentru binele sau. Ramos a trecut la un sistem 3-4-3 dupa aceea, dar ar fi trebuit sa se strecoare [o] serie de fotbalisti suplimentari pe teren daca Liverpool ar fi facut-o incomoda. “

2: 3-1 vs. Olympiakos, etapa grupelor, decembrie 2004

Gerrard se indeparteaza pentru a-si celebra castigatorul dramatic impotriva Olympiakos. PAUL BARKER / Getty Images

Liverpool a suferit aproape o tragedie greaca in campania Ligii Campionilor 2004/05. Daca nu ar fi fost un celebru leagan al cizmei drepte a lui Gerrard, miracolul Istanbulului nu s-ar fi intamplat niciodata.

Lovitura libera a lui Rivaldo l-a adus pe Olympiakos cu 1-0 la pauza. Rosii au cerut trei goluri in restul de 45 de minute pentru a se asigura ca ei, si nu adversarii lor, s-au calificat in spatele AS Monaco din grupa B.

Inlocuitorul Florent Sinama Pongolle a oferit o raza de speranta cu un gol la scurt timp dupa pauza, totusi Liverpool a intrat in ultimele 10 minute ale meciului, avand inca nevoie de inca doua.

Neil Mellor s-a lovit de la distanta in minutul 81 si dintr-o data Anfield a crezut din nou. Marcatorul celui de-al doilea a avut o mana in a treia cruciala cinci minute mai tarziu, desi Gerrard a avut multe de facut atunci cand a intrat in concediul coechipierului sau.

Capitanul a tintit si a tras. Kop a tras aer in piept, ajutand probabil la aspirarea mingii spre poarta si a privit cum soferul lui Gerrard il invingea pe portarul Antonios Nikopolidis pentru a se cuibari in plasa.

Este corect sa spunem ca comentatorul de televiziune Andy Gray s-a bucurat de acest moment:

“Acest joc Olympiakos a fost despre un jucator special in Steven Gerrard si puterea fanilor. https://casualvalueinvestor.com/forum/index.php?action=profile;area=forumprofile;u=63646 Este genul de joc care iti aminteste ce diferenta pot face”, a declarat Paul de la Redmen TV pentru Greg Stobart de la Goal la aniversarea a 10 ani a jocului.

Blocat intr-o gaura, Liverpool s-a intors spre liderul lor pentru a-i dezgropa. Nu pentru prima data, el a pus echipa pe spate pentru a-i salva intr-o situatie aparent disperata.

1: 1-0 vs. Chelsea, semifinala mansei a doua, mai 2005

A trecut linia? Golul lui Luis Garcia a ramas in mansa a doua impotriva Chelsea in 2005. ADRIAN DENNIS / Getty Images

Desigur, faimosul „Obiectiv fantoma” al lui Luis Garcia avea sa apara pe aceasta lista.

Dupa ce a depasit Olympiakos intr-o maniera dramatica, Liverpool l-a zdrobit pe Bayer Leverkusen si apoi l-a eliminat pe Juventus pentru a ajunge in ultimele patru competitii europene de top pentru prima data in 20 de ani.

Chelsea i-a stat in cale, nou-ncoronatii campioni ai Premier League ai lui Mourinho batandu-i deja pe rosii in finala Cupei Ligii la inceputul sezonului.

Prima mansa, organizata la Stamford Bridge, a terminat la egalitate de 0-0, dar a fost nevoie de doar patru minute pentru ca impasul sa fie rupt in meciul retur. In timp ce cei care urmareau asteptau ca arbitrul Lubos Michel sa acorde un penalty dupa ce portarul blues Petr Cech parea sa-l scoata pe Milan Baros, Garcia a inteles sa arunce mingea libera spre plasa.

In ciuda celor mai bune incercari ale lui William Gallas de a elimina linia, golul a fost acordat. A trecut linia? Sincer, cui ii pasa.

Chelsea nu si-a revenit niciodata de la reculul timpuriu. Eidur Gudjohnsen a profitat de o oportunitate tarzie, deoarece clubul din vestul Londrei a fost batut de o greva discutabila care va fi pentru totdeauna mostenirea durabila a lui Garcia in Merseyside.

“Omul de linie a marcat golul. Nimeni nu stie daca lovitura a trecut peste linie si trebuie sa fii 100%”, a spus Mourinho, pentru BBC Sport. “Dar sunt in finala si din inima mea sper sa o castige. Noaptea le apartine si nu vreau sa ii critic. http://www.culturish.com/forums2/member.php?action=profile&uid=167972