Pentru Gerard Houllier, aproape ca si-a pierdut timpul in timp ce urmarea jocul pe care il iubea.

Francezul s-a imbolnavit la mijlocul unui meci din Premier League impotriva lui Leeds United in octombrie 2001. Dus de urgenta la spital, a suferit o interventie chirurgicala cardiaca de urgenta pentru a repara o disectie aortica.

La inceput a existat incertitudine asupra faptului daca Houllier va fi capabil sa se descurce din nou. In cele din urma, totusi, i s-a oferit totul clar, cu ciocnirea cruciala impotriva campionilor italieni primul sau joc inapoi la locul de munca.

Multimea Anfield a urlat la prima vedere a managerului care se intorcea. Chiar si seful Romei, Fabio Capello, a fost cuprins de emotia momentului, oferind numarul sau opus o imbratisare inainte de a incepe.

Jucatorii lui Houllier au raspuns si pe teren. Jari Litmanen a aplicat o penalizare in minutul sase pentru a usura nervii, inainte ca Emile Heskey sa revendice al doilea gol crucial dupa pauza, cu atacantul dand din cap din lovitura libera a lui Danny Murphy.

“Aceasta a fost una dintre cele mai mari nopti din istoria acestui club de fotbal”, a declarat dupa meci, asistentul managerului Phil Thompson, un fost jucator de la Liverpool care a castigat ligi si cupe europene intr-o cariera stralucitoare, pentru Michael Walker de la The Guardian .

A fost special, cu siguranta. Cu Houllier urmarind, Liverpool si-a rezervat locul in sferturile de finala.

4: 1-0 vs. Chelsea, semifinala mansei a doua, mai 2007

Jucatorii de la Liverpool sarbatoresc dupa ce au castigat o lovitura de pedeapsa impotriva lui Chelsea. Clive Brunskill / Getty Images

Pentru a doua oara in trei sezoane, Liverpool si Chelsea s-au confruntat in ultimele patru. La fel ca intalnirea lor din 2005, semifinalei nu avea obiective, dar era inca plina de drama.

Albastrii s-au intors la scena unuia dintre cele mai dezamagitoare momente ale primei vraji a lui Jose Mourinho la conducere. Spre deosebire de doi ani mai devreme, totusi, acestia aveau un avantaj de un singur scop pentru a proteja indreptarea catre Merseyside. https://737efb.online/forum/index.php?action=profile;area=forumprofile;u=251259

Avantajul a durat doar 22 de minute, totusi, intrucat o rutina inteligenta de lovitura libera i-a permis Liverpool sa faca egal la nivel global.

In timp ce fundasii si atacatorii asteptau ca Gerrard sa trimita o centrare la mijloc, capitanul lui Reds a alunecat in schimb o pasa patrata catre Daniel Agger nemarcat, care a maturat acasa un sut cu piciorul stang.

Grei englezi s-au luptat intre ei pentru a ramane in impas pentru restul unui concurs care a continuat in timp suplimentar. Dirk Kuyt a fost cel mai aproape de a inscrie o secunda pentru gazde, lovind bara cu o lovitura de cap.

In cele din urma, au fost necesare penalizari pentru a afla cine va progresa in finala. Liverpool si-a asigurat gloria la finalul Anfield Road, cu Kuyt care a lovit lovitura castigatoare pentru a sigila un triumf cu 4-1 si a-si trimite echipa la Atena (unde ar pierde o revansa cu AC Milan).

“Prima runda a fost speciala, dar sa o fac din nou dupa ce a fost un gol pana la o echipa magnifica precum Chelsea este incredibil”, a spus Gerrard in interviul sau dupa meci, pentru BBC Sport. „Impreuna am reusit.

“Atmosfera a ajutat, tactica managerului, totul a fost la fata locului. Dar am trecut linia si am ramas impreuna.”

3: 4-0 vs. Real Madrid, prima faza eliminatorie, martie 2009

Steven Gerrard a jucat atunci cand rosii l-au pus pe sabia lui Real Madrid in 2009. PAUL ELLIS / Getty Images

Nu in fiecare zi a Ligii Campionilor veti vedea ca echipa voastra pune la cale o putere europeana.

In martie 2009, Rosii s-au revoltat impotriva unei echipe din Real Madrid, care ii continea pe Sergio Ramos, Fabio Cannavaro, Raul, Arjen Robben si Gonzalo Higuain. Daca n-ar fi fost eroicul portarului Iker Casillas, echipa spaniola ar fi recunoscut sase, sapte, poate chiar opt.

Dupa ce si-a inabusit adversarii in prima mansa la Santiago Bernabeu, Benitez si-a lasat tigrii flamanzi sa se lase intr-un mediu mai familiar.